| TECHNICAL INFORMATION | |
|---|---|
| Lens | 18mm biconvex clear focusing lens |
| Focus Range | 30° - 50° |
| Rotation & Tilt | 360° rotation / 20° tilt |
| Material | Aluminium or Stainless Steel (special order only) |
| Available Finishes | Aluminium: black, white or natural Chrome available subject to availability Stainless Steel: natural |
| Weight | Aluminium: 47.1g |
| Mounting Method | Recessed, secured with springs |
| Mounting Hole Size | 40mm |
| Ferrule Size | M10 or 8mm smooth |
| Fibre Sizes | 2mm to 8mm |
| CONFIGURATIONS | Click the option buttons below to create the fitting model number |
|---|