ECLIPSE
DESIGNED AND MANUFACTURED BY UFO
LED Display Lighting System
CONTACT US TO DISCUSS YOUR PROJECTLight Sources & Ancillaries
Fibre Optic Fittings
Cabinet & Display
Fibre Harnesses
Bulk Fibre on Reels
Fibre Optic Centrepieces
Sensory Fibre Optics
Outdoor Features
Spa & Sauna Lighting
LED Fittings
LED Control
Display lighting
Picture Lighting
Centrepieces
Outdoor Lighting
ECLIPSE
DESIGNED AND MANUFACTURED BY UFO
LED Display Lighting System
CONTACT US TO DISCUSS YOUR PROJECT
| Standard With No Eyelid |
|---|
| Option With Tilting Eyelid(s) |
|---|
| ECLIPSE RECTANGULAR TECHNICAL INFORMATION | |
|---|---|
| Available Colour Temperatures | 2700K, 3000K, 4000K |
| No. of LEDs | 182 LEDs per metre |
| CRI | 97CRI |
| Lumen Output | 846lm per metre |
| Track Supply Voltage (CV) | 24V DC |
| Power Consumption | 9W per metre |
| Beam Angle | 100° without eyelid |
| Mounting Options | Clip-on c-clips which are secured to mounting surface with M3 screws For models with an eyelid the clips need to be positioned every 250mm along the track length. For models with no eyelid, 500mm centres are sufficient. In all cases a minimum of 2 clips must be used. |
| Minimum Length | 92mm overall with 70mm illuminated |
| Maximum Length | 2787mm overall with 2765mm illuminated |
| Material | Aluminium |
| Available Finish | Black anodised |
| Available Accessories | Clip-on eyelid(s) |
| NOTES ON PRODUCT LENGTH |
|---|
| As noted in the above table an Eclipse lighting track can measure between 92mm and 2787mm overall. Overall lengths between these 2 values are available in 38.5mm increments. For example: 130.5mm, 169mm ... 2710mm, 2748.5mm are all valid overall lengths. The illuminated length of the bar is always 22mm less then the overall length. |
| ECLIPSE DRIVER OPTIONS | |
|---|---|
| 24V Driver Options | Standard with no control options Manual dimming Casambi Bluetooth dimming Eulum Xicato enabled Bluetooth Dali dimming DMX dimming 0-10V dimming |
| Standard With No Eyelid |
|---|
| Option With Tilting Eyelid(s) |
|---|
| ECLIPSE TRIANGULAR TECHNICAL INFORMATION | |
|---|---|
| Available Colour Temperatures | 2700K, 3000K, 4000K |
| No. of LEDs | 182 LEDs per metre |
| CRI | 97CRI |
| Lumen Output | 846lm per metre |
| Track Supply Voltage (CV) | 24V DC |
| Power Consumption | 9W per metre |
| Beam Angle | 100° without eyelid |
| Mounting Options | Clip-on c-clips which are secured to mounting surface with M3 screws For models with an eyelid the clips need to be positioned every 250mm along the track length. For models with no eyelid, 500mm centres are sufficient. In all cases a minimum of 2 clips must be used. |
| Minimum Length | 92mm overall with 70mm illuminated |
| Maximum Length | 2787mm overall with 2765mm illuminated |
| Material | Aluminium |
| Available Finish | Black anodised |
| Available Accessories | Clip-on eyelid(s) |
| NOTES ON PRODUCT LENGTH |
|---|
| As noted in the above table an Eclipse lighting track can measure between 92mm and 2787mm overall. Overall lengths between these 2 values are available in 38.5mm increments. For example: 130.5mm, 169mm ... 2710mm, 2748.5mm are all valid overall lengths. The illuminated length of the bar is always 22mm less then the overall length. |
| ECLIPSE DRIVER OPTIONS | |
|---|---|
| 24V Driver Options | Standard with no control options Manual dimming Casambi Bluetooth dimming Eulum Xicato enabled Bluetooth Dali dimming DMX dimming 0-10V dimming |