Relevant data for the fitting can be downloaded or viewed below. The download pack includes PDF, IES and LDT files.
Please use the selectors below to configure the data you require.
Note that data for the 5700K variants are currently unavailable for download. Please contact us if you require this.
| UFO LD9 DOWNLIGHT / GENERAL INFORMATION | |
|---|---|
| Light source | White Light LED |
| Operating Environment | Indoor use only |
| Material | Aluminium |
| Available Finishes | Black body with black, white, silver or custom RAL coloured bezel |
| Dimensions | 54mm Diameter x 30.5mm Length |
| Securing Method | Secured through surface with springs |
| UFO LD9 DOWNLIGHT / ARTICULATION | |
|---|---|
| Tilt | 65° |
| UFO LD9 DOWNLIGHT / LED ARRAY DATA | |
|---|---|
| LED Type | Osram Oslon Square on 20mm Diameter PCB |
| LED Life (L70, B10) | >54,000 Hours |
| Fitting Drive Current | 350mA |
| Power Consumption | 1W @ 350mA |
| Colour Temperature Options | 2700K, 3000K, 4000K, 5700K |
| CRI (typical) | 2700K: >98 3000K: >98 4000K: >97 5700K: >91 |
| LED Luminous Efficacy | (based on 19° lens and 350mA driver) 2700K: 67lm/W 3000K: 65lm/W 4000K: 72lm/W 5700K: 89lm/W |
| Driver Type | Constant Current LED Driver Required |
| UFO LD9 DOWNLIGHT / OPTICS DATA | |
|---|---|
| Optics Family | Carclo |
| Available Optics | 13.5° / 19° / 28° |
| UFO LD9 DOWNLIGHT / DRIVER DIMMING OPTIONS | |
|---|---|
| Driver Specific | No Dimming 0-10V DALI DMX Mains Local Potentiometer Dimming Remote Potentiometer Dimming |
| CONFIGURATIONS | Click the option buttons below to create the fitting model number |
|---|