| GENERAL INFORMATION | |
|---|---|
| Port Connector Size | 30mm diameter |
| Fibre Type | Glass Only The Quasar White Light is not suitable for PMMA fibre - please use the newly designed Sirius S light source which provides greater light output when illuminating PMMA fibre. |
| Material / Finish | Aluminium, grey powdercoat (RAL7200) |
| Dimensions (L x W x H) | 309mm x 236mm x 158mm |
| Weight | 3.96kg |
| Operating Environment | Indoor use - IP20 |
| Min. Ambient Temperature | -10° |
| Max. Ambient Temperature | 45° |
| LIGHTING & CONTROL INFORMATION | |
|---|---|
| Control Functionality | 0-10V / 1-10V / DMX / Manual Dimming |
| DMX Functionality | User addressable to 512 |
| DMX Channels | 2 channels |
| LED ARRAY DATA | |
|---|---|
| LED Array Type | White light |
| LED Array Power | 150W |
| LED Array Model | Bridgelux Gen 8 V22 Series |
| LED Array Life (L70, B10) | 50,000 hours (typical) |
| STANDARD CRI (>80) OPTIONS (Lumens direct from common end @ 90°C target temperarture) | ||
|---|---|---|
| 3000K: 21499lm | 4000K: 22131lm | 5000K: 22396lm |
| 5700K: 21499lm | 6500K: 22637lm |
| HIGH CRI (>90) OPTIONS (Lumens direct from common end @ 90°C target temperarture) | ||
|---|---|---|
| 2700K: 16693lm | 3000K: 17452lm | 4000K: 18464lm |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Supply Voltage | 90-305Vac |
| Mains Running Current | 0.8A @240Vac |
| Mains Voltage VA Rating | 186VA |
| Fan Type | Sunon 92mm - 32dBA |
| AVAILABLE ACCESSORIES | |
|---|---|
| MAS0504026R5 | Weatherproof enclosure |
| UFO Unidim CVD1 | Remote manual dimmer with plate |
| UFO Unidim CVD3 | Remote current sink dimmer with plate |
| CONFIGURATIONS | Click the option buttons below to create the fitting model number |
|---|